Jak ušetřit čas v kuchyni

Vaříte rádi? A chce se vám vařit každý den? Každý máme 24 hodin denně a né vždy máme dostatek času a energie na vaření. Proto jsme se zaměřili na to, jak ušetřit čas v kuchyni tak, aby tím neutrpělo jídlo, které vaříme a dobře jsme se najedli.

Jak ušetřit čas v kuchyni

Jak ušetřit čas v kuchyni

zdroj: unsplash.com

Sepsali jsme rady a tipy, jak ušetřit v kuchyni a to při vaření jakéhokoliv jídla. Některé jsou spojené i s tím, jak nakupujeme potraviny a jak nad tím, co budeme jíst, vlastně přemýšlíme.

1. Plán je základ

Když si jednou za týden sednete a sepíšete si, co budete příští týden vařit, ušetří vám to spoustu a spoustu času. Podle tohoto plánu si stačí udělat nákupní seznam a nestane se, že na něco zapomenete a budete se pro to muset vracet.

Nejhorším možným způsobem je nakupovat jen na aktuální den nebo na pár dnů dopředu. Nákup v supermarketu zabere hodně času a někdy je to i pěkně stresující zážitek. Lepší je si vše naplánovat.

2. Vařte ve větším množství

Snažte si navařit dopředu na dva nebo tři dny. Můžete tak vaření věnovat více času, protože víte, že následující dva dny vám stačí si jídlo ohřát a to zabere pár minut. Jen si dejte pozor, abyste si nenavařili zbytečně moc jídla a pak jste ho nemuseli vyhodit.

3. Přílohy si můžete uvařit dopředu

Rýže nebo brambory vydrží v lednici poměrně dlouhou dobu a můžete je použít k více jídlům. Jeden den uvaříte omáčku s masem a z rýže, která vám zbyde poté uděláte rizoto. Stačí být kreativní a plánovat dopředu, jak jsem psali v tipu číslo 1.

4. Vařte jednoduše

Vařte jídla, u kterých neušpiníte velké množství nádobí. Možná si říkáte, že máte myčku, ale naskládat do ní nádobí a pak ho uklízet zabere také nějaký čas, i když je to méně, než když ho myjete ručně.

Recepty na rychlá a jednoduchá jídla najdete v článku Tipy na oběd – 3 snadné, rychlé a chutné recepty.

Toto samozřejmě neplatí vždycky, když si chcete udělat radost nebo přijde návštěva, je logické, že budete chtít uvařit něco speciálního a na špinavé nádobí se nemá smysl soustředit.

5. Znáte kuskus?

Jak ušetřit čas v kuchyni, když jen příloha k jídlům zabere i 30 minut? A komu se chce loupat brambory, když řeší každou minutu? Řešení je jednoduché, zapojte do jídelníčku kuskus. Kuskus stačí dát do misky a a zalít vroucí vodou z konvice. Přidáte kostku másla, sůl a pepř a přiklopíte ho na pár minut pokličkou, aby se voda vstřebala. Příloha je hotová!

6. Myjte nádobí hned po tom, co uvaříte

Hned jak dovaříte, umyjte nádobí nebo ho naskládejte do myčky. Při vaření to sice zabere čas navíc, ale nebudete se muset do kuchyně vracet a nestane se, že se budete chtít uvařit a v kuchyni vám bude překážet nádobí z předchozího dne.

7. Dáme jídlo a jiná donáška

Někdy se tomu prostě nevyhneme a je třeba si nakoupit hotové jídlo. Když chcete ušetřit čas, doporučujeme si jídlo objednat. Ve větších městech funguje službá Dáme jídlo a v menších je třeba se podívat, které restaurace nabízejí rozvoz.

TIP: Bydlíte v Praze nebo Brně? Ušetřete čas a objednejte si nákup až do domu z Rohlik.cz.

Myslíte si, že jsme na nějaký tip jak ušetřit čas v kuchyni zapomněli? Napište nám ho do komentářů!

Chcete ušetřit čas také při uklízení? Přečtěte si článek 7 tipů jak efektivně uklízet