Káva s chilli, hmmm zahřeje a potěší

Káva s chilli, hmmm zahřeje a potěší

Chilli paprička, oblíbená díky své pikantní chuti, káva pak pro svůj povzbuzující účinek. Máte rádi chilli papričku a neumíte si bez kávy představit ráno? Zkuste si připravit kuriózní recepty s chilli. Jedním z nich je i káva s chilli. Ta zahřeje a povzbudí. Netradiční nápoj si připravte sami doma nebo jím překvapte návštěvu.

kava-s-chilli

Káva a chilli?

Káva je pro mnohé z nás symbolem rána. Bez hřejivého a povzbuzujícího nápoje si ráno zkrátka neumíme představit. Jak milujete svou kávu? Máte rádi turka, instantní kávu, espresso? O kávě se vědělo již spoustu let před námi. Již naši pra, pra, pra předci si pochutnávali na šálku silné kávy a užívali si jejich stimulačních účinků.

I přes mnohá varování je káva zdraví prospěšná. Obsahuje spoustu antioxidantů, které bojují proti volným radikálům. Kofein v kávě pak navozuje pocit štěstí a spokojenosti. Krom ochrany proti rakovině upravuje káva diabetes 2. typu, poskytuje ochranu proti stařecké demenci i proti jiným chorobám. Z dlouhodobějšího hlediska je tak pití kávy ne zdraví škodlivé, nýbrž dokonce i prospěšné. Ovšem vše závisí na množství denního příjmu této blahodárné a chutné tekutiny.

Káva však nemusí být jen nápojem, pro její typickou vůni a chuť je přidávaná do řady dezertů a příchutí. Nebrání se ani dalším kombinacím. Jistě jste už měli kávu s vanilkou, karamelem, ale co kávu s chilli?

Chilli a káva?

Chilli paprička, pro svůj obsah kapsaicinu, vitamínů a minerálů byla pěstována již po staletí. Již Indiáni si chilli papričku účelně pěstovali. Po tom, co ji na svých cestách poznal i cestovatel Kryštof Kolumbus jejímu rozšíření do celého světa už nic nebránilo.

Chilli paprička je oblíbená v kuchyni, v kosmetice i v léčitelství. Existuje jí asi 4000 druhů. Více či méně pálivé papričky můžete konzumovat na tisíc způsobů. Jejich netradiční chuť dává za vznik kuriózním receptům.

Jistě jste slyšeli o chilli čokoládě, chilli pivu nebo chilli zmrzlině, ale vyzkoušeli jste chilli kávu? Káva a chilli! Obě plodiny mají tak bohaté chutě, že by byla škoda nespojit je dohromady. Připravte si kávu s chilli a užijte si vynikající snoubení chutí.

Probuďte smysly kávou se špetkou chilli

Káva a chilli, pro někoho možná netradiční kombinace, pro jiné lahodná směs chutí. A ačkoliv se zdá být káva s chilli nápojem podávaným jen v extra kavárnách, také vy si jej můžete doma připravit. Připravte si kávu s chilli a probuďte své smysly. Máme pro vás pár receptů.

chilli-cele

RECEPT 1. aneb jednoduchost vítězí

Před spařením vodou, do čerstvě namleté kávy vašeho oblíbeného druhu, nasekejte 1-2 chilli papričky. Přidejte skořici nebo kostičku hořké čokolády. Podávat můžete s chilli papričkou na talířku. Kdo si dá tenhle pekelně pálivý nápoj?

RECEPT 2. , chutná káva Habanero

Že chilli nemusí být jediným kořením v kávě, o tom vás přesvědčí druhý recept na chutnou kávu HABANERO. Do čerstvě namleté kávy přidejte mleté koření Habanero, špetku soli, mletého zázvoru, nového koření a skořici. Z těchto surovin uvařte kávu. Pro zjemnění chuti můžete podávat se šlehačkou. Přejeme dobrou chuť.

RECEPT 3. a chilli-čokoládový sirup do kávy

Třetí recept spočívá v přípravě chilli-čokoládového sirupu. Ten lze následně přidat nejen do kávy, ale i do sladkého pečiva, kakaa a podobně. K přípravě sirupu si připravte vodu, kakao, tabulku hořké čokolády, třtinový cukr, chilli papričku a špetku soli. Asi v půl litru vody rozpusťte třtinový cukr, odstavte z plamene a přidejte i další suroviny. Promíchejte a sledujte hustotu sirupu. Neměl by být příliš hustý ani moc tekutý. V lednici sirup vydrží až 2 měsíce.

Máte rádi kávu a chilli? Oblíbených chutí si nemusíte užívat zvlášť, kombinujte je! Připravte si kuriózní recept, kávu s chilli si vychutnejte o samotě nebo na šálek pozvěte své blízké.

Napsat komentář

Jméno *
Email *
Webová stránka