Šišky neboli šulánky s mákem

Máte rádi sládké? Pak určitě znáte šišky neboli šulánky s mákem, které připravovaly už naše babičky, když jsme byli ještě písklata. Ta doba je zřejmě pryč, ale i tak si můžeme šulánky s mákem připravit sami, když na ně dostaneme chuť a připomenout si tak chutě z dětství.

Šulánky s mákem

zdroj: commons.wikipedia.org

Recept na šulánky s mákem

Ingredience: 6 středně velkých brambor uvařených den předem ve slupce, kousek másla, 1 vejce, špetka soli, hrubá mouka dle potřeby, mák

Uvařené a oloupané brambory nastrouháme na jemném struhadle, přidáme jedno vejce, sůl a máslo. Pomocí hrubé mouky vypracujeme tužší těsto, které zpracujeme na váleček, z něhož odkrojíme stejné dílky. Ty potom na vále rozválíme rukou na stejnoměrné malé válečky (je to stejné těsto jako na švestkové knedlíky). Válečky poté vložíme do vroucí vody, zamícháme a vaříme cca 3 minuty od doby, kdy vyplavou na hladinu. Hotové posypeme mákem s cukrem a polijeme rozpuštěným máslem. Je to mňamka, ale to už určitě víte!

Šulánky s mákem – zajímavosti

  • podobně jako u bramborové polévky s houbami i šišky s mákem můžeme uvařit na mnoho způsobů
  • místo máku můžeme použít osmaženou strouhanku nebo povidla
  • šulánky jde dělat také na slaný způsob, orestujete je s cibulkou, špekem a zelím
  • říká se jim šišky, šulánky nebo šlejšky
  • když nemusíte mák, osmaženou strouhanku, ani povidla, můžete si je dát s tvarohem a ořechy

Podívejte se jak vaří bramborové šišky se švestkovými povidly a mákem Kluci v akci.

Mnohým z nás připomenou šulánky s mákem naše dětství. Chuť máku s brambrorami, cukrem a rozpuštěným máslem je neobvyklá, ale naprosto výtečná. Zřejmě proto patří mezi klasické recepty české kuchyně a to nejen u nás na blogu. Dělala vám šišky s mákem vaše babička? A děláte je nyní svým dětem? Byla by škoda, kdybyste na takovou dobrotu zanevřeli.

Podělte se s námi o svůj názor nebo recept v komentářích, moc se na něj těšíme a pokud nechcete trávit zbytečně mnoho času vařením, přečtěte si článek Jak ušetřit čas v kuchyni.

Napsat komentář

Jméno *
Email *
Webová stránka